Projekt kruhového slaměného rodinného domu
Investor: Mgr. Kateřina Filková
Autor: Ing.arch. Petra Malá
9 / 2013
Předmětem návrhu je projekt pro ohlášení stavby kruhového rodinného domu v osadě Sekerské Chalupy u Mariánských Lázní.
Parcelu obklopuje zeleň a příjezdová silnice na straně severní. Z pozemku je krásný výhled na protilehlý les a louky sahající od východu k západu. Stavba je orientována na severní části pozemku a obrací se k jihu. Mezi okolní zástavbou převažují rodinné domy a chaty se sedlovou střechou.
Kruhový půdorys jednoznačně udává tvar domu. Válcový tvar ukončuje kuželová střecha, která směřuje ke středové skleněné kupoli. Kupoli je možné otevřít. Sklon kuželové střechy je třicet stupňů. Aby byl dům dokonale izolován od zemní vlhkosti i odstřikující vodě, je usazen na dřevěné terase ve výšce 0,2 – 2 m nad terénem. Rozdíl je dán svažitostí terénu. Dům je postaven téměř pouze z přírodních materiálů, a to ze dřeva, slámy, hlíny, písku, skla a deskových dřevěných materiálů. Fasádu domu tvoří vápenná omítka zemité barvy. Vápenná omítka bude mírně zvlněná, místy může tvořit různé přírodní reliéfy. Skrz konstrukci bude díky skleněným lahvím prosvítat barevné světlo. Jedná se o vyčištěné, nařezané a spojené 3 skleněné barevné lahve od vín, piv, alkoholu či nealkoholických nápojů za sebou. Seskupení lahví ( jsou vidět pouze dna z obou stran stěn ) bude vytvářet různé přírodní motivy. Střešní krytina bude tvořena bílou fólií TPO, která bude časem nahrazena šindeli.
Architektonické řešení odpovídá funkci ochranné před klimatickými vlivy a hlukem a zároveň otevřeně komunikuje se zahradou a svým okolím. Dům je usazen na vrcholu kopce, jenž se v místě domu láme a dále pokračuje vzhůru již v menším sklonu. Dům tak tvoří jakousi čepici kopce a terén přirozeně doplňuje. Vůči silnici je stavba uzavřená, nevede k ní žádné okno. Světlo bude do místností na severní straně pronikat skrz skleněné lahve poskládané do tvaru stromu či jiných přírodních motivů. Naopak obytný prostor na straně jižní má několik oken od východu po západ, která osvětlují prostor po celý den a umožňují panoramatický výhled do krásné krajiny. K domu přiléhá terasa na jižní straně. Dům má jednoduchý kompaktní kruhový tvar bez zbytečných výstupků, čímž omezuje možnost vzniku tepelných mostů. Stavba je založena na ocelových pilotech, jež sahají až ke skalnímu podloží. Je řešena jako dřevostavba, tepelnou izolaci ve stěnách tvoří sláma, ve střeše ovčí vlna a v podlaze konopná izolace. Zevnitř je sláma opatřena několika vrstvami hliněných omítek, které umožňují konstrukci dýchat, regulovat vlhkost i množství iontů ve vzduchu. Navíc tvoří akumulační vrstvu, která pomáhá stavbě regulovat teplo. Hlína tvoří také přechod mezi slámou a vápennou omítkou v exteriéru.
Rodinný dům je navrhován pro současné majitele pozemku, mladý pár, který chce mít v budoucnu děti. Stavba proto počítá i s možným rozšířením na straně východní. Okno obytné místnosti na východní straně bude možné nahradit dveřmi, které budou směřovat do dětského domečku – další slaměná jurta či jakákoliv jiná konstrukce. Typ konstrukce umožňuje stavitelům postavit si část domu svépomocí, a toho majitelé využili. Díky tomu se náklady na stavbu domu pohybují kolem 600 000 Kč.
Oproti původnímu návrhu se dům při stavbě zvětšil, což dalo vzniknout různým změnám, a to k lepšímu. Přidali jsme komoru, 2 okna, posunuli schodiště, zvýšili patro na spaní a vznikl tak prostorný a prosluněný obytný prostor. Stavbu realizoval Petr Skořepa, odborník na slaměnné stavby.