ARCHITEKTONICKÉ A DESIGNOVÉ NÁVRH
Y
V SOULADU S TRVALE UDRŽITELNÝM ROZVOJEM

Architektonická studie a projekt RD Třebohostice

Investor: manželé Vondráčkovi
Autor: Ing.arch. Petra Malá
09 / 2015

Předmětem architektonického návrhu je stavba rodinného domu v obci Třebohostice u Škvorce, která se nachází blízko Úval v okrese Praha východ. Záměrem je navržení prostorného rodinného domu, který se přirozeně začlení do původní i nové zástavby v obci. K domu náleží venkovní zastřešené parkovací stání pro 2 osobní automobily, venkovní kuchyně, pergoly a kůlna

Dům je navržen pro mladý manželský pár se dvěma malými dětmi a psem. K domu náleží venkovní zastřešené parkovací stání pro 2 osobní automobily, venkovní kuchyně a kůlna. Všechny tyto konstrukce jsou spojeny soustavou pergol, které jsou většinou kryté.

V domě se nachází přízemí a podkroví. Objekt není podsklepen. Střecha je symetrická sedlová. Na dům navazuje na jižní straně dřevěná terasa, která je kryta pergolou, po níž se budou pnout popínavé rostliny. Na západní straně lemuje dům dřevěná pergola krytá deskami z plného polykarbonátu Makrolon. Stejná pergola pokračuje i kolmo k příjezdové cestě a vytváří tak krytý prostor, kudy je možné projít suchou nohou od branky až ke vstupním dveřím domu. Parkovací stání u příjezdové cesty navazuje na pergoly, je opět tvořeno dřevěnými sloupy a trámy a je zastřešeno plnými polykarbonátovými deskami. Zastřešení parkovacího stání je ve sklonu 3 ? a klesá směrem k příjezdové cestě. Opačný sklon má střecha kůlny, která navazuje na parkovací stání na východní straně. Sklon střechy je vyšší, a to 8 ?. Ve stejném směru jako je zastřešení parkování, je pak zastřešení venkovní kuchyně, která navazuje na kůlnu opět na východní straně. Tato střecha je ve sklonu 6 ?. Vzniká tak soustava 3 pultových střech, které vzájemně střídají směr sklonu. Střecha kůlny a parkovacího stání má krytinu z tmavých asfaltových pásů.

Dům je založen na základové desce. Nosná konstrukce je zděná. Na nosné zdi navazuje dřevěný krov. Dům je z větší části omítnut krémově bílou omítkou. Určité části obvodových zdí mají kamenné obložení tloušťky 150 mm. Střešní krytinu střechy tvoří tmavě šedé střešní tašky.