ARCHITEKTONICKÉ A DESIGNOVÉ NÁVRH
Y
V SOULADU S TRVALE UDRŽITELNÝM ROZVOJEM

Architektonická studie vzorového RD 3

Investor: firma HK-Dřestav
Autor: Ing.arch. Petra Malá
11 / 2011

RD 3 je třetím ze čtyř nových vzorových domů pro stavební firmu HK-Dřestav zabývající se výstavbou nízkoenergetických dřevostaveb katalogových rodinných domů. Přízemní dům je vhodný pro parcely s příjezdovou cestou na jižní straně, což je většinou nešťastná situace. Dům se rozevírá vůči západní straně obývacím prostorem a vůči východní straně privátní zónou. Pomocné prostory se nacházejí uprostřed, na severní i jižní straně, jež jsou pro tuto situaci rušivé a je třeba se proti nim chránit.

Rodinný dům 3+Kk je navržen převážně pro manželský pár s jedním až dvěmi dětmi. Cílem bylo vytvoření bezbariérového, světlého, logického a funkčního prostoru s odděleným společenským a soukromým prostorem. Obývací prostor působí svým tvarem a jednou celoprosklenou stěnou netradičně až smyslově aniž by omezoval možnost prostor zařídit běžným nábytkem. Střechy rodinného domu jsou pultové svažující se k sobě. Podporují tak jak vnější, tak vnitřní dojem z otevření se domu vůči východu a západu slunce.

Dům je založen na betonové desce. Vrchní stavba je montovaná z nosných dřevěných sloupků v systému two by four, dřevěných stropních trámů, dřevěného krovu, desek OSB/3 a DHF a dalších obalových a doplňkových konstrukcí. Jižní a severní stěny domu jsou v barvě bílé a východní a západní strana jsou v odlišném odstínu, např. šedé. Krytinu pultových střech tvoří asflatové pasy či trapézové plechy.