ARCHITEKTONICKÉ A DESIGNOVÉ NÁVRH
Y
V SOULADU S TRVALE UDRŽITELNÝM ROZVOJEM

Architektonická studie vzorového RD 2

Investor: firma HK-Dřestav
Autor: Ing.arch. Petra Malá
11 / 2011

RD 2 je druhým ze čtyř nových vzorových domů pro stavební firmu HK-Dřestav zabývající se výstavbou nízkoenergetických dřevostaveb katalogových rodinných domů. Přízemní dům má dělenou dipozici dle světových stran a je ho třeba vhodně umístit na pozemek dle konkrétní situace. Pomocné prostory se nacházejí na severní straně, obytné na straně jižní a východní. Dům je složen ze tří kosodélníků představujících část soukromou, společenskou a garáž s dílnou.

Rodinný dům 4+Kk je navržen převážně pro manželský pár se dvěmi dětmi. Cílem bylo vytvoření bezbariérového, světlého, logického a funkčního prostoru s odděleným společenským a soukromým prostorem. Garáž je součástí hry hmot domu a nenarušuje tak celkový dojem. Za garáží se nachází chráněná terasa prodlužující obývací prostor. Díky odstupujícím pultovým střechám vznikla možnost umístění vrchních oken prosvětlujících prostory na severní straně a uvnitř dispozice.

Dům je založen na betonové desce. Vrchní stavba je montovaná z nosných dřevěných sloupků v systému two by four, dřevěných stropních trámů, dřevěného krovu, desek OSB/3 a DHF a dalších obalových a doplňkových konstrukcí. Každá ze tří hmot domu je charakterizována odlišným odstínem téže barvy, např. šedé. Střecha rodinného domu je pultová s minimálním sklonem. Krytinu tvoří fólie z mPVC či asflatové pasy.